CT Masters Games T&F Meet



Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/18/2019 02:30 PM
                     CT Masters Games T&F Meet - 5/18/2019                     
                      Veterans' Stadium - New Britain, CT                      
                          Results: www.nestiming.com                           
                                    Results                                    
 
W40-49 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Kimberly Touya           W43 Patchogue, NY             7.53   2 
  2 Jennifer Nicoletti       W47 Sandy Hook, CT            8.85   2 
 
W50 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Joan Larsen              W52 Patchogue, NY             7.87   2 
  2 Diane Pierce             W53 Rowley, MA                8.21   2 
 
W55 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susan Kassey             W57 New Britain, CT           7.93  
  2 Shari Moroknek           W56 Ridgefield, CT            8.51  
 
W60 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pamela Shorr             W62 Swampscott, MA            9.40  
 
W70 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Flynn                W72 Quogue, NY                9.42  
  2 Annette Coulter          W71 White Plains, NY         14.18  
 
W75 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margaret Skrinar         W75 Trumbull, CT             11.35  
 
W39&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bridgett Rakestraw       W35 Danbury, CT              14.31   2 
 
W40-49 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Cheryell Gilliard        W47 Danbury, CT              23.68   2 
 
W50 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joan Larsen              W52 Patchogue, NY            14.90  
  2 Diane Pierce             W53 Rowley, MA               15.84  
 
W55 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shari Moroknek           W56 Ridgefield, CT           16.68  
 
W60 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pamela Shorr             W62 Swampscott, MA           18.62  
 
W70 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Annette Coulter          W71 White Plains, NY         28.43  
 
W39&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bridgett Rakestraw       W35 Danbury, CT              29.95  
 
W40-49 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kimberly Touya           W43 Patchogue, NY            29.02  
  2 Cheryell Gilliard        W47 Danbury, CT              57.90  
 
W50 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joan Larsen              W52 Patchogue, NY            30.90  
  2 Diane Pierce             W53 Rowley, MA               33.33  
  3 Lori Allegra             W54 Colchester, CT           36.96  
 
W60 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pamela Shorr             W62 Swampscott, MA           40.94  
 
W39&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alissa Scott             W39 New Fairfield, CT      1:08.82  
 
W50 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lori Allegra             W54 Colchester, CT         1:39.47  
 
W55 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susie Snyder             W58 Hawthorne, NY          1:18.60  
 
W65 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebecca Goldstein        W68 Pawcatuck, CT          2:10.53  
 
W50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tara Rudinski            W50 Brookfield, CT         3:11.57  
 
W55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susie Snyder             W58 Hawthorne, NY          2:55.61  
 
W60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dani Kennedy             W60 Vernon, CT             3:06.47  
 
W65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebecca Goldstein        W68 Pawcatuck, CT          4:40.33  
 
W39&U 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alissa Scott             W39 New Fairfield, CT      5:28.81  
 
W50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tara Rudinski            W50 Brookfield, CT         6:31.49  
 
W55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susie Snyder             W58 Hawthorne, NY          6:02.37  
 
W60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dani Kennedy             W60 Vernon, CT             6:12.69  
  2 Sandra Collins           W64 Wauregan, CT           8:16.43  
 
W65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rebecca Goldstein        W68 Pawcatuck, CT          9:04.27  
 
W75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Margaret Skrinar         W75 Trumbull, CT           8:41.47  
 
W60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sandra Collins           W64 Wauregan, CT          17:10.75  
 
W39&U High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Melissa Leslie           W37 Rutland, MA              1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O  XXX 
 
W40-49 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jain Lattes              W43 Florence, MA             1.30m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO  XXX 
 
W55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Pamela Gunneson          W59 Cheshire, CT                NH  
     1.05 
      XXX 
 
W70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Flynn                W72 Quogue, NY               1.00m  
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 
        O   XO    O    O  XXX 
 
W39&U Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Melissa Leslie           W37 Rutland, MA                 NH  
     2.55 
      XXX 
 
W40-49 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jain Lattes              W43 Florence, MA             4.14m  
      3.81m  4.03m  4.02m  4.14m       
 
W55 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Susan Kassey             W57 New Britain, CT          4.20m  
      3.89m  3.88m  4.20m  3.88m       
 
W70 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Flynn                W72 Quogue, NY               3.32m  
      2.90m  2.87m  3.10m  3.32m       
 
W75 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martha Oppenheimer       W76 West Suffield, CT        1.62m  
      1.13m  1.48m  1.62m  FOUL       
  2 Judy Scott               W78 South Hadley, MA         1.12m  
      0.78m  1.12m  FOUL           
 
W40-49 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kimberly Touya           W43 Patchogue, NY           10.46m  
      10.00m  10.19m  10.46m  10.24m      
  2 Jain Lattes              W43 Florence, MA             8.44m  
      8.18m  8.33m  8.15m  8.44m       
 
W70 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joy Flynn                W72 Quogue, NY               6.60m  
      6.50m  FOUL  FOUL  6.60m       
 
W75 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judy Scott               W78 South Hadley, MA         2.71m  
      2.17m  2.55m  2.63m  2.71m       
  2 Martha Oppenheimer       W76 West Suffield, CT        2.37m  
      FOUL  2.37m  FOUL  FOUL      
 
W40-49 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jain Lattes              W43 Florence, MA             9.95m  
      9.17m  9.95m  8.98m  8.43m       
  2 Jennifer Nicoletti       W47 Sandy Hook, CT           8.02m  
      PASS  7.87m  7.91m  8.02m       
 
W50 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jennifer Simas           W50 Ivoryton, CT             8.75m  
      7.57m  8.50m  7.84m  8.75m       
  2 Gail Williams            W54 Danbury, CT              4.93m  
      4.93m  4.84m  4.89m  4.76m       
 
W55 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W58 Massapequa Park, NY      9.27m  
      9.04m  9.17m  9.27m  8.89m       
  2 Susan Kassey             W57 New Britain, CT          8.81m  
      7.92m  PASS  8.52m  8.81m       
  3 Ellen Pikula             W56 Yorktown Hts, NY         8.34m  
      7.61m  7.87m  8.34m  7.86m       
  4 Pamela Gunneson          W59 Cheshire, CT             7.89m  
      7.63m  7.47m  7.09m  7.89m       
 
W60 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Karen Reardon            W61 Saco, ME                 8.71m   2 
      8.40m  8.71m  8.23m  8.38m       
  2 Kim Coombs               W62 Lyman, ME                7.84m   2 
      7.65m  7.46m  7.83m  7.84m      
 
W65 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Deborah Petruzzello      W66 Middletown, CT           7.16m   2 
      6.97m  7.16m  6.25m  6.78m       
 
W70 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Patricia Fogg            W73 Wrentham, MA             5.68m   2 
      5.68m  5.51m  5.60m  5.22m       
 
W75 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Judy Scott               W78 South Hadley, MA         5.84m   2 
      5.40m  5.45m  5.84m  5.45m       
  2 Martha Oppenheimer       W76 West Suffield, CT        5.80m   2 
      5.80m  5.49m  5.78m  5.71m       
 
W80 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mary Roman               W84 Norwalk, CT              6.39m   2 
      6.39m  6.34m  6.09m  6.13m       
 
W39&U Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah Woodward           W39 Orange, MA              19.61m  
      FOUL  17.39m  19.61m  18.75m      
 
W50 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marybeth Hollworth       W51 Vernon, CT              22.23m  
      20.18m  19.37m  20.72m  22.23m      
 
W55 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W58 Massapequa Park, NY     22.00m  
      22.00m  FOUL  21.18m  19.63m      
  2 Ellen Pikula             W56 Yorktown Hts, NY        19.52m  
      18.94m  18.24m  19.52m  19.45m      
 
W60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karen Reardon            W61 Saco, ME                24.55m  
      24.53m  24.55m  23.60m  24.18m      
  2 Kim Coombs               W62 Lyman, ME               19.54m  
      17.47m  FOUL  17.98m  19.54m      
 
W65 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Deborah Petruzzello      W66 Middletown, CT          18.02m  
      15.68m  16.48m  18.02m  15.52m      
 
W70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patricia Fogg            W73 Wrentham, MA            14.18m  
      14.12m  13.53m  14.18m  13.66m      
 
W75 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Judy Scott               W78 South Hadley, MA        14.15m  
      13.28m  14.15m  13.10m  11.43m      
  2 Martha Oppenheimer       W76 West Suffield, CT       12.25m  
      11.58m  11.56m  12.17m  12.25m      
 
W80 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joan Youngs              W82 Tolland., CT            14.90m  
      14.11m  14.90m  14.52m  13.48m      
  2 Mary Roman               W84 Norwalk, CT             11.05m  
      FOUL  FOUL  11.05m  10.63m       
 
W39&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Amy Williams             W36 Orange, CT              26.06m  
      25.20m  23.78m  26.06m  FOUL      
 
W50 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marybeth Hollworth       W51 Vernon, CT              27.27m  
      25.63m  27.27m  21.66m  24.98m      
  2 Jennifer Simas           W50 Ivoryton, CT            25.42m  
      20.77m  25.42m  21.12m  17.95m      
 
W55 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caryl Senn-Griffiths     W58 Massapequa Park, NY     26.79m  
      26.79m  26.55m  FOUL  26.50m      
  2 Pamela Gunneson          W59 Cheshire, CT            21.70m  
      21.70m  20.00m  21.36m  19.63m      
  3 Tammy Hall               W59 Ellington, CT           21.60m  
      FOUL  21.60m  FOUL  FOUL      
  4 Ellen Pikula             W56 Yorktown Hts, NY        18.88m  
      18.74m  18.88m  FOUL  FOUL      
 
W60 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kim Coombs               W62 Lyman, ME               22.88m  
      21.50m  21.92m  22.88m  FOUL      
  2 Karen Reardon            W61 Saco, ME                15.80m  
      12.58m  13.83m  14.43m  15.80m      
 
W65 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Deborah Petruzzello      W66 Middletown, CT          14.45m  
      14.25m  14.02m  14.45m  13.35m      
 
W70 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patricia Fogg            W73 Wrentham, MA            12.15m  
      10.88m  12.08m  12.15m  12.12m      
 
W80 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joan Youngs              W82 Tolland., CT            11.05m  
      11.05m  FOUL  10.99m  FOUL      
  2 Mary Roman               W84 Norwalk, CT              9.78m  
      8.84m  9.78m  7.50m  8.75m       
 
W55 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ginger Palmer            W57 Canterbury, CT        10:20.78  
 
W60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carol Bendall            W61 Greenwich, NY          9:05.39  
  2 Ann Percival             W61 Enfield, CT            9:35.74  
 
W65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maggie Rose              W67 Hartford, CT          11:52.74  
 
W90 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah Seger              W93 West Suffield, CT     17:55.00  
 
M39&U 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT             6.81   7 
 
M40-49 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nikolaos Lamaris         M49 Cresskill, NJ             6.70   7 
  2 Kurt Carter              M42 Union, NJ                 6.88   7 
 
M50 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sheldon Warrick          M52 Easton, MA                7.00   5 
  2 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT               7.13   5 
  3 Scott Smith              M51 Ivoryton, CT              7.89   5 
  4 Sean Soares              M52 Ivoryton, CT              8.10   5 
 
M55 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Kinahan             M55 Redding, CT               6.98   6 
  2 Zdzislaw Marcisz         M59 Danville, CA              7.24   6 
  3 Jonathan Houser          M58 Groton, CT                7.27   6 
  4 Michael Veegh            M58 Portsmouth, RI            7.59   6 
 
M60 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gary Demaio              M62 Southwick, MA             7.09   3 
  2 Jim Gaffney              M60 Glens Falls, NY           7.54   3 
  3 Arnie Pollinger          M60 Holliston, MA             8.16   3 
  4 Philippe Cotennec        M63 Cold Spring, NY           8.42   3 
  5 Dan Mordarski            M64 Meriden, CT               9.15   4 
  6 Salvatore Lanzofano      M62 Meriden, CT              10.22   3 
 
M65 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 David S Peterson         M66 Red Hook, NY              7.31   4 
  2 Ken Konikowski           M65 Tolland, CT               7.44   4 
  3 David Gritz              M67 Edison, NJ                7.89   4 
  4 James Mason              M65 Southbury, CT             8.31   4 
 
M70 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Spirdione           M74 Londonderry, NH           7.79   2 
  2 Alan Popp                M72 Suffield, CT              9.43   2 
 
M75 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Roger Pierce             M75 Rowley, MA                7.72   2 
  2 Ted Parisi               M77 Trumbull, CT             10.00   2 
 
M80 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Galligani          M81 Plymouth, MA              8.91  
  2 Marthen Thomas           M83 Philladelphia, PA        10.74  
  3 Edward Soderberg         M83 Easton, CT               14.36  
 
M95+ 50 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raoul Rodriques          M95 Southington, CT          10.88  
 
M39&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT            12.67   8 
 
M40-49 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nikolaos Lamaris         M49 Cresskill, NJ            12.36   8 
  2 Lavelle Charles          M42 Upton, MA                12.72   8 
  3 Mark Lanz                M49 Cheshire, CT             13.62   8 
 
M50 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Stephen Nunziata         M52 Avon, CT                 12.51   7 
  2 Sheldon Warrick          M52 Easton, MA               13.06   7 
  3 Robert Eichner           M51 Harwinton, CT            13.46   7 
  4 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT              13.56   7 
  5 Scott Smith              M51 Ivoryton, CT             14.89   7 
  6 Sean Soares              M52 Ivoryton, CT             15.40   7 
 
M55 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Kinahan             M55 Redding, CT              12.67   6 
  2 Owen Barrett             M57 Bronx, NY                12.82   6 
  3 Zdzislaw Marcisz         M59 Danville, CA             13.32   6 
  4 Jonathan Houser          M58 Groton, CT               13.40   6 
  5 Michael Veegh            M58 Portsmouth, RI           13.69   6 
  6 Greg Williams            M58 Danbury, CT              14.01   6 
  7 David Muggler            M57 Yardley, PA              14.33   6 
 
M60 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gary Demaio              M62 Southwick, MA            13.28   4 
  2 James Zeetehkens         M61 New Yortk, NY            13.72   4 
  3 Jim Gaffney              M60 Glens Falls, NY          14.56   5 
  4 Arnie Pollinger          M60 Holliston, MA            15.00   5 
  5 Philippe Cotennec        M63 Cold Spring, NY          16.38   5 
  6 Dan Mordarski            M64 Meriden, CT              17.53   4 
 
M65 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Kish             M68 Nutley, NJ               13.07   3 
  2 Ken Konikowski           M65 Tolland, CT              14.33   3 
  3 David Gritz              M67 Edison, NJ               15.11   3 
  4 James Mason              M65 Southbury, CT            15.36   3 
 
M70 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Spirdione           M74 Londonderry, NH          14.61   2 
  2 Alan Popp                M72 Suffield, CT             18.55   2 
 
M75 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Roger Pierce             M75 Rowley, MA               14.42   2 
  2 Ted Parisi               M77 Trumbull, CT             20.58   2 
 
M80 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Galligani          M81 Plymouth, MA             16.87  
  2 Edward Soderberg         M83 Easton, CT               31.72  
 
M39&U 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Perri            M32 Wilton, CT               24.25   7 
  2 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT            27.26   7 
 
M40-49 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kurt Carter              M42 Union, NJ                25.48   7 
  2 Mark Lanz                M49 Cheshire, CT             27.69   7 
 
M50 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Curtis              M54 Abingdon, MD             24.73   6 
  2 Stephen Nunziata         M52 Avon, CT                 25.02   6 
  3 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT              27.59   6 
  4 Scott Smith              M51 Ivoryton, CT             31.67   6 
  5 Sean Soares              M52 Ivoryton, CT             32.61   6 
 
M55 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Kinahan             M55 Redding, CT              26.08   5 
  2 Jonathan Houser          M58 Groton, CT               27.84   5 
  3 Zdzislaw Marcisz         M59 Danville, CA             27.94   6 
  4 James Jacobs             M55 Nashua, NH               28.87   5 
  5 David Muggler            M57 Yardley, PA              30.08   6 
  6 Andreas Gottzmann        M58 Longmeadow, MA           30.49   5 
  7 Greg Williams            M58 Danbury, CT              31.25   6 
  8 Brian Daring             M59 New Britain, CT          33.88   5 
 
M60 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gary Demaio              M62 Southwick, MA            28.27   4 
  2 James Zeetehkens         M61 New Yortk, NY            28.34   4 
  3 Graham Broyd             M61 Scarsdale, NY            28.98   4 
  4 Nicholas Mongiardo       M62 Norwalk, CT              30.19   4 
  5 Brad Hanawalt            M63 Vero Beach, FL           41.84   4 
 
M65 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Kish             M68 Nutley, NJ               26.89   3 
  2 David S Peterson         M66 Red Hook, NY             28.80   3 
  3 Thomas Gillen            M65 Sharon, MA               30.71   3 
  4 Ken Konikowski           M65 Tolland, CT              32.42   3 
  5 James Mason              M65 Southbury, CT            33.07   3 
 
M70 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bill Spirdione           M74 Londonderry, NH          31.66   2 
  2 Patrick Viola            M71 Commack, NY              35.04   2 
  3 Paul Lango               M70 Dudley, MA               43.24   2 
 
M75 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Roger Pierce             M75 Rowley, MA               29.91   2 
 
M80 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Galligani          M81 Plymouth, MA             37.37  
  2 Edward Soderberg         M83 Easton, CT             1:12.43  
 
M39&U 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Perri            M32 Wilton, CT               54.07   6 
  2 Robb Quiller             M30 Manchester, CT         1:00.08   6 
  3 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT          1:13.02   6 
 
M40-49 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kurt Carter              M42 Union, NJ                57.09   5 
  2 Mark Lanz                M49 Cheshire, CT           1:08.80   5 
 
M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Curtis              M54 Abingdon, MD             56.13   5 
  2 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT            1:04.29   5 
 
M55 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Owen Barrett             M57 Bronx, NY                59.40   4 
  2 Alejandro Heuck          M55 Amherst, MA            1:03.87   4 
  3 James Jacobs             M55 Nashua, NH             1:05.44   4 
  4 Brian Daring             M59 New Britain, CT        1:20.88   4 
 
M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Graham Broyd             M61 Scarsdale, NY          1:08.22   3 
  2 Nicholas Mongiardo       M62 Norwalk, CT            1:09.93   3 
  3 Michael Cutting          M60 Norwalk, CT            1:15.05   3 
  4 Jon Berit                M61 Waltham, MA            1:17.84   3 
 
M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Thomas Gillen            M65 Sharon, MA             1:15.57   2 
 
M75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fred Bertelsen           M79 No. Salem, NH          1:44.99  
 
M80 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Galligani          M81 Plymouth, MA           1:29.92  
  2 Edward Soderberg         M83 Easton, CT             2:55.01  
 
M39&U 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Robb Quiller             M30 Manchester, CT         2:20.98   3 
 
M50 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT            2:30.95   3 
  2 Evan Bender              M54 Tarrytown, NY          2:39.75   3 
 
M55 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alejandro Heuck          M55 Amherst, MA            2:21.12   3 
  2 Stuart Allen             M56 Greenwich, CT          2:34.80   3 
  3 Patrick Chagnon          M59 Windsor, CT            3:10.30   3 
 
M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Uzwiak           M60 Killingworth, CT       2:32.67  
  2 Jon Berit                M61 Waltham, MA            2:56.66  
  3 Matt Corso               M64 Danbury, CT            3:13.44  
  4 Syed Reza                M60 Wilton, CT             3:27.19  
 
M65 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Whitman          M66 Marlborough, MA        3:15.88  
  2 James Mason              M65 Southbury, CT          3:59.03  
 
M70 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Salih Talib              M74 Bronx, NY              2:46.23   2 
  2 Bob Wardwell             M72 Durham, CT             3:06.32   2 
 
M75 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fred Bertelsen           M79 No. Salem, NH          4:11.22   2 
 
M80 800 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Edward Soderberg         M83 Easton, CT             6:12.96   2 
 
M39&U 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robb Quiller             M30 Manchester, CT         5:15.13  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Evan Bender              M54 Tarrytown, NY          5:32.59  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alejandro Heuck          M55 Amherst, MA            4:46.65  
  2 Stuart Allen             M56 Greenwich, CT          5:07.63  
  3 Patrick Chagnon          M59 Windsor, CT            6:20.43  
 
M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Uzwiak           M60 Killingworth, CT       5:10.47  
  2 George Buchanan          M61 Shelton, CT            5:25.82  
  3 Matt Corso               M64 Danbury, CT            6:28.44  
 
M65 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Moyse               M66 Monroe, CT             6:01.82  
  2 Michael Whitman          M66 Marlborough, MA        6:40.51  
 
M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bob Dacey                M70 Vernon Rockville, C    6:31.41  
 
M39&U 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Johnson           M30 Hartford, CT          11:05.71  
  2 Robb Quiller             M30 Manchester, CT        14:25.91  
 
M55 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawrence Briggs          M55 West Hartford, CT     12:04.29  
  2 Patrick Chagnon          M59 Windsor, CT           15:34.94  
 
M60 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George Buchanan          M61 Shelton, CT           11:05.83  
  2 Anthony Uzwiak           M60 Killingworth, CT      11:10.47  
  3 William Brubaker         M64 Cheshire, CT          12:29.81  
 
M65 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Moyse               M66 Monroe, CT            12:20.97  
 
M70 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bob Giambalvo            M70 Delhi, NY             12:07.24  
 
M39&U High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greg Bourque             M36 Barre, MA                1.50m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXO   XO 
 
M40-49 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nikolaos Lamaris         M49 Cresskill, NJ            1.40m  
     1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXX 
  1 Kurt Carter              M42 Union, NJ                1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O  XXX 
 
M55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 H H                      M57 Long Branch, NJ          1.50m  
     1.40 1.45 1.50 
      PXO   XO  XXO 
  2 Tong Liu                 M58 Windsor, CT              1.35m  
     1.35 1.40 
      XXO  XXX 
  2 Bill Kinahan             M55 Redding, CT              1.35m  
     1.35 1.40 
        O  XXX 
 
M60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Kevin McGovern           M61 Framingham, MA              NH  
     1.40 
      XXX 
 -- Philippe Cotennec        M63 Cold Spring, NY             NH  
     1.35 
        X 
 
M65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- John McGee               M68 Newton, MA                  NH  
     1.40 
      XXP 
 
M70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Montieth           M74 Ridgefield, CT           1.40m  
     1.35 1.40 1.45 
        O   XO  XXX 
  2 Wayne Tavares            M72 Plymouth, MA             1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O  XXX 
  3 Ivan Black               M70 Blairstown, NJ           1.25m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O    O  XXX 
 
M95+ High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raoul Rodriques          M95 Southington, CT          0.90m  
     0.75 0.80 0.85 0.90 1.00 
        O    O    O    O  XXX 
 
M39&U Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greg Bourque             M36 Barre, MA                2.85m  
     2.85 3.00 3.15 
       XO  PPP  XXX 
 
M40-49 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 James Gruenbacher        M40 Southington, CT          4.35m  
     4.05 4.20 4.35 4.55 
        O    O   XO  XXX 
 
M55 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- James Tylock             M57 Natick, MA                  NH  
     3.75 
      XXX 
 
M60 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ted Mortensen            M61 Hershey, PA              2.70m  
     2.55 2.70 2.85 
        O   XO  XXX 
  2 Kevin McGovern           M61 Framingham, MA           2.25m  
     1.95 2.10 2.25 2.40 
        O   XO    O  XXX 
 
M70 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Peter Thompson           M70 Colebrook, CT            2.40m  
     2.10 2.25 2.40 2.55 2.70 
        O  PPP    O  PPP  XXX 
  2 Frederick Monesmith      M71 Andover, NJ              2.25m  
     1.80 1.95 2.10 2.25 
        O    O    O  XXO 
 
M39&U Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT            4.39m   2 
      FOUL  4.39m  FOUL  4.20m       
 
M40-49 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nikolaos Lamaris         M49 Cresskill, NJ            5.56m   2 
      5.56m  FOUL  FOUL  FOUL       
  2 Kurt Carter              M42 Union, NJ                4.42m   2 
      4.30m  4.42m  4.40m           
 
M50 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Terrell Johnson          M52 Norwalk, CT              4.75m   4 
      4.16m  4.59m  FOUL  4.75m       
 
M55 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 H H                      M57 Long Branch, NJ          4.76m   4 
      4.76m  FOUL  4.57m  FOUL       
  2 Dave Bowers              M56 Somers, CT               4.43m   4 
      4.43m  4.10m  4.02m  FOUL       
  3 Andreas Gottzmann        M58 Longmeadow, MA           4.05m   4 
      FOUL  4.01m  3.94m  4.05m       
 
M60 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rick Choppa              M60 Latham, NY               5.07m   3 
      FOUL  5.06m  5.07m  4.94m      
  2 Kevin McGovern           M61 Framingham, MA           4.07m   3 
      3.99m  3.87m  3.86m  4.07m      
  3 Michael Cutting          M60 Norwalk, CT              3.62m   3 
      FOUL  3.46m  FOUL  3.62m      
  4 Leon Losapio             M63 Cheshire, CT             3.02m   3 
      FOUL  2.96m  2.91m  3.02m      
 -- Arnie Pollinger          M60 Holliston, MA             FOUL   3 
      FOUL  FOUL  PASS  PASS       
 -- Robert Dealy             M62 Commack, NY               FOUL   3 
      FOUL    x             
 
M65 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 James Clark              M65 Salisbury Mills, NY      3.56m   3 
      3.56m  FOUL  3.47m  FOUL      
  2 Frederick Clark          M67 Central Valley, NY       3.55m   3 
      3.34m  FOUL  3.55m  3.54m       
  3 John Obrien              M68 Ballston Spa, NY         2.69m   3 
      2.69m  2.64m  2.69m  FOUL       
 
M70 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ivan Black               M70 Blairstown, NJ           3.67m   5 
      3.38m  3.02m  3.67m  3.46m       
  2 Wayne Tavares            M72 Plymouth, MA             3.28m   5 
      3.28m  3.16m  FOUL         
  2 Frederick Monesmith      M71 Andover, NJ              3.28m   5 
      3.17m  3.28m  3.13m  3.20m       
  4 Daniel Flynn             M73 Quogue, NY               2.82m   5 
      2.59m  FOUL  2.82m  FOUL       
  5 Richard Greco            M73 Canaan, CT               2.22m   5 
      FOUL  2.20m  2.21m  2.22m       
  6 Paul Lango               M70 Dudley, MA               1.97m   5 
      FOUL  1.97m               
 
M75 Long Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dave Marovich            M76 Chalfont, PA             2.22m   5 
      FOUL  2.16m  2.22m  1.90m       
  2 Joel Jacobson            M79 Stamford, CT             1.92m   5 
      FOUL  FOUL  1.80m  1.92m       
 
M80 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marthen Thomas           M83 Philladelphia, PA        1.24m  
      1.20m  FOUL  1.19m  1.24m       
 
M95+ Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raoul Rodriques          M95 Southington, CT          2.22m  
      2.22m    x             
 
M39&U Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Tubiak           M39 Naugatuck, CT            9.60m   2 
      FOUL  9.10m  8.88m  9.60m       
 
M55 Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 H H                      M57 Long Branch, NJ          9.16m   4 
      FOUL  PASS  8.78m  9.16m       
 
M60 Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rick Choppa              M60 Latham, NY               9.64m   3 
      9.60m  9.64m  FOUL  9.57m       
  2 Kevin McGovern           M61 Framingham, MA           8.93m   3 
      8.88m  8.93m  8.90m  8.81m       
  3 Leon Losapio             M63 Cheshire, CT             7.80m   3 
      7.80m  6.00m  PASS  FOUL       
 
M65 Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Frederick Clark          M67 Central Valley, NY       8.75m   3 
      8.45m  7.89m  8.54m  8.75m       
  2 James Clark              M65 Salisbury Mills, NY      8.43m   3 
      8.43m  8.30m  8.15m  FOUL       
  3 John Obrien              M68 Ballston Spa, NY         6.55m   3 
      6.41m  6.35m  6.55m  5.64m       
 
M70 Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ivan Black               M70 Blairstown, NJ           8.56m   5 
      7.95m  8.06m  8.34m  8.56m       
  2 Richard Greco            M73 Canaan, CT               5.62m   5 
      5.42m  5.32m  5.40m  5.62m      
 
M75 Triple Jump
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dave Marovich            M76 Chalfont, PA             5.45m   5 
      5.40m  5.41m  5.45m  FOUL       
  2 Joel Jacobson            M79 Stamford, CT             3.92m   5 
      FOUL  3.79m  3.92m  3.83m       
 
M80 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Marthen Thomas           M83 Philladelphia, PA        3.88m  
      3.88m  FOUL  FOUL  FOUL      
 
M95+ Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raoul Rodriques          M95 Southington, CT          4.50m  
      4.50m    x             
 
M39&U Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Derek Worden             M32 Bedford, NH             10.78m   3 
      10.66m  PASS  PASS  10.78m       
  2 Keith Reynolds           M39 Meriden, CT             10.51m   3 
      10.51m  10.12m  10.44m  10.23m       
 
M40-49 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chris Brown              M41 Portland, CT            13.75m   3 
      13.75m    x             
  2 Kurt Carter              M42 Union, NJ                9.22m   3 
      8.51m  9.22m  9.10m  8.92m       
 
M50 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Christian Dunlay         M54 Stamford, CT            12.87m   4 
      12.41m  12.49m  12.87m  12.79m       
  2 Jim Meyer                M53 Middletown, CT          11.20m   4 
      FOUL  FOUL  FOUL  11.20m       
  3 Rich Hartnett            M51 Chicopee, MA            11.19m   4 
      10.48m  FOUL  11.19m  11.04m       
  4 Michael McElroy          M54 Rhinebeck, NY           11.18m   4 
      10.67m  10.12m  10.79m  11.18m       
  5 Norman Rancourt          M52 Monroe, CT               8.93m   4 
      FOUL  8.93m  8.57m           
 
M55 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Zdzislaw Marcisz         M59 Danville, CA            12.67m   4 
      12.32m  12.05m  12.67m  12.11m       
  2 Adam Seidner             M57 Old Lyme, CT            11.11m   4 
      9.93m  FOUL  11.11m  10.43m      
  3 Thomas Lambdin           M58 Auburn, NY               7.83m   4 
      7.56m  7.69m  7.83m  7.71m       
 
M60 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joseph Albert            M61 Cheshire, CT            11.19m  
      11.19m  10.63m  10.68m  10.72m      
  2 Don Maki                 M62 Woodbury, CT            10.73m  
      FOUL  10.68m  10.39m  10.73m      
  3 Dan Wallace              M63 Trumbull, CT            10.52m  
      10.22m  10.52m  10.18m  10.26m      
  4 David Belhumeur          M63 Lincoln, RI             10.45m  
      9.92m  10.45m  10.25m  FOUL      
  5 Dan Mordarski            M64 Meriden, CT             10.23m  
      8.35m  8.83m  9.10m  10.23m       
  6 Robert Stauble           M63 Plymouth, MA            10.03m  
      9.92m  10.03m  9.75m  9.95m      
  7 Glenn Eberly             M63 Ellington, CT            9.66m  
      FOUL  FOUL  9.66m  FOUL      
  8 Mike Decamp              M63 Shelton, CT              8.62m  
      8.62m               
  9 Brad Hanawalt            M63 Vero Beach, FL           8.45m  
      FOUL  7.78m  7.70m  8.45m      
 
M65 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ralph Bakkensen          M69 Andover, MA             10.81m   2 
      10.47m  FOUL  10.28m  10.81m      
  2 Gary Parkosewich         M68 Old Saybrook, CT        10.59m   2 
      10.59m  9.75m  9.99m  10.40m      
  3 Ron Hurley               M68 Maywood, NJ              9.96m   2 
      9.75m  9.87m  9.96m  9.41m      
  4 Eric Bernard             M66 Bedford, NH              9.47m   2 
      9.47m  9.11m  9.43m  9.47m      
  5 Michael Goldstein        M67 Pawcatuck, CT            8.92m   2 
      8.92m  8.68m  8.80m  8.48m      
  6 John McGee               M68 Newton, MA               8.55m   2 
      8.55m  8.34m  8.39m  8.43m      
  7 Frank Crandall           M67 Charlestown, RI          7.96m   2 
      7.53m  7.74m  7.77m  7.96m      
 
M70 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 John Stack               M73 Teaneck, NJ             11.83m   5 
      11.81m  11.46m  11.83m  11.49m      
  2 Weslie Boyea             M71 Ballston Lake, NY       11.61m   5 
      11.31m  11.61m  11.21m  11.20m      
  3 Frederick Monesmith      M71 Andover, NJ             10.77m   5 
      10.77m  9.88m  10.43m  10.69m      
  4 Peter Thompson           M70 Colebrook, CT           10.46m   5 
      10.09m  PASS  10.46m  9.74m      
  5 Bernard Sadoski          M72 South Deerfield, MA     10.44m   5 
      10.03m  9.75m  10.44m  10.10m      
  6 Wayne Tavares            M72 Plymouth, MA             8.75m   5 
      8.75m  8.11m  7.32m  8.18m      
  7 Paul Lango               M70 Dudley, MA               8.68m   5 
      8.35m  8.09m  8.08m  8.68m      
  8 G. Kent Worden           M72 Bedford, NH              8.25m   5 
      7.96m  8.25m  7.70m  7.85m      
  9 Richard Greco            M73 Canaan, CT               8.10m   5 
      PASS  7.67m  8.10m  PASS      
 10 John Boccuzzi            M74 Newtown, CT              6.30m   5 
      6.30m  6.29m  6.02m  6.19m       
 
M75 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Edward Donnelly          M78 Drexel Hill, PA          9.36m   6 
      8.30m  8.90m  9.36m  9.06m       
  2 Steven Marcus            M76 New Rochelle, NY         8.51m   6 
      7.95m  8.51m  8.06m  FOUL      
  3 Dave Marovich            M76 Chalfont, PA             7.99m   6 
      7.79m  7.78m  7.71m  7.99m      
  4 Georges B. Leclere       M75 White Plains, NY         7.36m   6 
      6.99m  7.27m  7.24m  7.36m      
  5 Charlie Fenick           M78 Niantic, CT              5.97m   6 
      FOUL  5.97m  5.40m  5.75m       
 
M80 Shot Put
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alan Brooks              M83 Avon, CT                 9.45m   6 
      9.40m  9.45m  9.12m  9.39m       
 
M39&U Discus Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Derek Worden             M32 Bedford, NH             32.60m   3 
      29.64m  28.37m  32.60m  FOUL      
 
M50 Discus Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jim Meyer                M53 Middletown, CT          37.48m   3 
      FOUL  34.86m  37.48m  36.82m      
  2 Michael McElroy          M54 Rhinebeck, NY           34.68m   3 
      FOUL  34.68m  32.48m  FOUL      
  3 Norman Rancourt          M52 Monroe, CT              33.54m   3 
      20.27m  33.54m  26.92m  32.42m      
  4 Christian Dunlay         M54 Stamford, CT            32.77m   3 
      FOUL  FOUL  FOUL  32.77m      
 
M55 Discus Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Clayton Dennis           M58 Little Compton, MA      34.93m   3 
      33.65m  34.93m  33.47m  FOUL       
  2 Jim Matlock              M56 Niantic, CT             31.91m   3 
      31.91m  29.18m  FOUL  FOUL      
  3 Adam Seidner             M57 Old Lyme, CT            28.80m   3 
      28.80m  27.67m  FOUL  24.52m      
  4 Thomas Lambdin           M58 Auburn, NY              23.94m   3 
      20.83m  23.30m  23.94m  FOUL      
 
M60 Discus Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Don Maki                 M62 Woodbury, CT            34.75m   2 
      27.90m  FOUL  30.96m  34.75m       
  2 Gregory Yovane           M63 Cortlandt Manor, NY     33.83m   2 
      33.83m  33.40m  33.83m  30.52m      
  3 Dan Wallace              M63 Trumbull, CT            33.66m   2 
      30.58m  33.66m  FOUL  30.03m      
  4 Robert Stauble           M63 Plymouth, MA            33.32m   2 
      FOUL  33.32m  32.44m  32.20m       
  5 Joseph Albert            M61 Cheshire, CT            31.75m   2 
      31.75m  FOUL  FOUL  30.95m      
  6 Brad Hanawalt            M63 Vero Beach, FL          28.28m   2 
      28.28m  25.67m  FOUL  27.68m       
  7 Kevin McGovern           M61 Framingham, MA          26.99m   2 
      25.27m  FOUL  24.89m  26.99m      
  8 Dan Mordarski            M64 Meriden, CT             21.63m   2 
      21.63m  18.67m  20.46m  FOUL      
 
M65 Discus Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 James Clark              M65 Salisbury Mills, NY     35.66m   2 
      35.66m  29.54m  31.97m  FOUL      
  2 Gary Parkosewich         M68 Old Saybrook, CT        33.98m   2 
      32.20m  33.98m  33.25m  32.74m      
  3 Ralph Bakkensen          M69 Andover, MA             30.54m   2 
      30.54m  FOUL  FOUL  28.90m       
  4 Michael Goldstein        M67 Pawcatuck, CT           29.45m   2 
      FOUL  27.96m  FOUL  29.45m      
  5 John McGee               M68 Newton, MA              29.35m   2 
      24.08m  26.61m  27.09m  29.35m      
  6 Frank Crandall           M67 Charlestown, RI         28.34m   2 
      27.53m  24.43m  28.34m  25.62m       
 
M70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robert Montanaro         M72 Stamford, CT            38.51m  
      34.85m  FOUL  38.23m  38.51m       
  2 Frederick Monesmith      M71 Andover, NJ             31.92m  
      31.92m  FOUL  FOUL  26.31m       
  3 Weslie Boyea             M71 Ballston Lake, NY       31.43m  
      31.43m  29.09m  29.05m  30.02m       
  4 Josef Arnould            M71 Easthampton, MA         31.04m  
      23.34m  29.11m  25.49m  31.04m       
  5 Peter Thompson           M70 Colebrook, CT           30.01m  
      24.67m  30.01m  FOUL  FOUL      
  6 Edward Klare             M71 Myrtle Beach, SC        28.85m  
      28.83m  FOUL  28.85m  FOUL       
  7 Paul Lango               M70 Dudley, MA              26.92m  
      22.16m  26.92m  24.63m  25.10m      
  8 Richard Greco            M73 Canaan, CT              25.19m  
      23.15m  24.74m  25.19m  FOUL       
  9 Patrick Viola            M71 Commack, NY             23.43m  
      23.43m  22.24m               
 10 G. Kent Worden           M72 Bedford, NH             23.21m  
      21.27m  20.39m  FOUL  23.21m       
 11 Daniel Flynn             M73 Quogue, NY              22.93m  
      22.93m    x             
 
M75 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roger Busch              M78 Greenwich, CT           39.33m  
      36.29m  36.06m  39.33m  FOUL       
  2 Steven Marcus            M76 New Rochelle, NY        24.73m  
      FOUL  FOUL  22.64m  24.73m       
  3 Dave Marovich            M76 Chalfont, PA            24.65m  
      24.33m  23.63m  24.65m  24.33m       
  4 Georges B. Leclere       M75 White Plains, NY        24.51m  
      21.10m  24.51m  22.36m  22.63m       
  5 Edward Donnelly          M78 Drexel Hill, PA         23.94m  
      23.70m  FOUL  23.62m  23.94m       
 
M85 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Leonard Rosen            M85 Salem, NH               16.94m  
      16.94m  FOUL  FOUL  15.59m       
 
M39&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Johnson           M30 Hartford, CT            51.15m  
      51.15m  48.94m  44.50m  46.86m      
  2 Jason Weber              M37 East Longmeadow, MA     33.69m  
      33.69m  31.21m  32.08m  31.41m      
  3 Derek Worden             M32 Bedford, NH             30.62m  
      30.62m  22.26m  FOUL  FOUL      
 
M40-49 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Louis Proto              M47 Shelton, CT             35.79m  
      32.65m  31.76m  35.79m  FOUL      
 
M50 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norman Rancourt          M52 Monroe, CT              45.62m  
      39.07m  45.62m  43.86m  FOUL      
  2 Michael Wardrop          M54 Scarborough, ME         41.59m  
      FOUL  39.98m  41.59m  39.69m       
  3 Robin Miller             M54 East Hartford, CT       35.73m  
      FOUL  35.73m  33.77m  FOUL      
  4 Michael McElroy          M54 Rhinebeck, NY           33.61m  
      33.61m  FOUL  28.69m  FOUL      
  5 Jim Meyer                M53 Middletown, CT          28.89m  
      FOUL  FOUL  FOUL  28.89m      
  6 Rich Hartnett            M51 Chicopee, MA            25.70m  
      FOUL  FOUL  25.70m  FOUL      
 
M55 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clayton Dennis           M58 Little Compton, MA      47.98m  
      FOUL  FOUL  47.98m  FOUL       
  2 Jim Matlock              M56 Niantic, CT             28.69m  
      28.69m  FOUL  FOUL  25.65m      
  3 Adam Seidner             M57 Old Lyme, CT            28.47m  
      26.15m  FOUL  28.47m  FOUL      
  4 Thomas Lambdin           M58 Auburn, NY              18.93m  
      16.91m  18.93m  16.97m  FOUL      
 
M60 Javelin Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Don Maki                 M62 Woodbury, CT            43.33m   3 
      39.72m  42.70m  41.45m  43.33m      
  2 Jack Banks               M61 Berlin, CT              41.13m   3 
      39.88m  41.13m  37.75m  38.36m      
  3 Allen Hall               M62 Ellington, CT           40.37m   3 
      37.37m  40.37m  39.71m  39.62m      
  4 Robert Stauble           M63 Plymouth, MA            28.14m   3 
      FOUL  FOUL  FOUL  28.14m      
  5 Kevin McGovern           M61 Framingham, MA          27.95m   3 
      27.66m  FOUL  27.95m  FOUL      
  6 Brad Hanawalt            M63 Vero Beach, FL          23.32m   3 
      19.92m  19.72m  22.33m  23.32m       
 
M65 Javelin Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 James Clark              M65 Salisbury Mills, NY     33.18m   3 
      27.50m  30.04m  33.18m  31.50m       
  2 Michael Goldstein        M67 Pawcatuck, CT           21.10m   3 
      FOUL  19.55m  FOUL  21.10m      
  3 Frank Crandall           M67 Charlestown, RI         20.33m   3 
      20.33m  FOUL  17.52m  FOUL       
 
M70 Javelin Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Buzz Gagne               M72 Concord, NH             44.60m   2 
      43.43m  42.82m  43.26m  44.60m      
  2 Josef Arnould            M71 Easthampton, MA         28.20m   2 
      20.55m  28.20m  26.88m  23.35m       
  3 Frederick Monesmith      M71 Andover, NJ             26.90m   2 
      26.90m  25.52m  FOUL  FOUL      
  4 Peter Thompson           M70 Colebrook, CT           26.00m   2 
      25.82m  22.95m  26.00m  25.60m      
  5 Paul Lango               M70 Dudley, MA              19.62m   2 
      18.33m  19.62m  19.32m  18.70m      
  6 G. Kent Worden           M72 Bedford, NH             10.92m   2 
      10.92m  9.30m  FOUL  FOUL      
 
M75 Javelin Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dave Marovich            M76 Chalfont, PA            22.88m   2 
      21.37m  FOUL  20.32m  22.88m      
  2 Edward Donnelly          M78 Drexel Hill, PA         18.80m   2 
      15.82m  18.58m  18.80m  18.64m      
 
M80 Javelin Throw
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Thomas Maroselli         M83 Shrub Oak, NY           22.48m   2 
      19.89m  19.95m  22.48m  21.55m       
 
M60 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Finn                 M63 Southington, CT        8:15.40  
 
M65 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Devaney          M69 Globe, AZ              9:44.06  
 
M70 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dan O'Donnell            M74 Woodbridge, CT        12:15.01  
  2 Tom Johnson              M74 Meriden, CT           12:16.19  
  3 John Boccuzzi            M74 Newtown, CT           15:34.34  
 
M75 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlie Fenick           M78 Niantic, CT           11:44.01  
  2 Georges B. Leclere       M75 White Plains, NY      14:14.48  
 
M80 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanley Rosenstein       M80 Columbia, CT          12:36.80  
 
M85 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stanley Moulton          M85 Alton, NH             12:03.47