Providence College Friar Invitational

Entries are being accepted on DirectAthletics.



Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 12.Apr.14 10:31 PM
               Providence College Friar Invitational - 12.Apr.14               
                              Providence College                               
                          Results: www.nestiming.com                           
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Basile, Lauren            SO Providence             12.70      12.72   2.7 
  2 Small, Daneen             SO Stony Brook            13.08      12.96   2.7 
  3 Mazzucca, Kathryn         FR Stony Brook            13.50      13.29   2.7 
  4 Abbott, Brianna           FR Providence             12.80      13.32   2.7 
  5 Goulet-Martel, Rebecca    FR Bryant                 14.00      14.47   2.7 
  6 Davies, Jocelyn           SO Bryant                 14.75     J14.47   2.7  delta +.008
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Basile, Lauren            SO Providence             26.80      26.64   3.4  1 
  2 Small, Daneen             SO Stony Brook            27.52      27.01   3.4  1 
  3 Daly, Meredith            SR Providence             27.51      27.39   3.4  1 
  4 Mazzucca, Kathryn         FR Stony Brook            28.50      27.77   2.7  2 
  5 Abbott, Brianna           FR Providence             27.80      27.82   2.7  2 
  6 Bryant, Jasmine           JR Bryant                 26.95      28.06   3.4  1 
  7 Goulet-Martel, Rebecca    FR Bryant                 28.00      30.65   2.7  2 
  8 Bell, Meagan              FR Stony Brook                       31.05   2.7  2 
  9 Davies, Jocelyn           SO Bryant                 30.23      31.16   2.7  2 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hayes, Kristen            SO Bryant                 59.09      58.32   1 
  2 Abelseth, Caitlin         JR Providence             58.68      58.93   1 
  3 Corder, Taylor            JR Providence           1:00.20    1:00.59   2 
  4 Dermody, Kelsey           JR Providence             59.10    1:00.64   1 
  5 Peffer, Cali              SO Stony Brook            59.00    1:01.45   1 
  6 Callaghan, Caroline       JR Providence             59.20    1:01.93   1 
  7 Cornell, Danielle         JR Stony Brook          1:00.00    1:03.20   1 
  8 Kartsounis, Angelica      FR Providence           1:05.00    1:05.63   2 
  9 Foresti, Allesandra       SO Providence           1:03.00    1:06.51   2 
 10 Fiedler, Megan            FR Stony Brook          1:06.35    1:07.19   2 
 11 DeCarr, Kimberly          FR Stony Brook          1:05.00    1:07.45   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keating, Molly            SO Providence           2:12.96    2:11.73  
  2 Pouder, Kate              JR Stony Brook          2:16.00    2:15.55  
  3 Ritchie, Olivia           FR Stony Brook          2:16.00    2:16.33  
  4 Lynn, Robin               SR Stony Brook          2:16.00    2:16.84  
  5 Pryor, Devyn              JR Providence           2:14.50    2:18.14  
  6 Kohlbrenner, Caile        JR Providence           2:19.79    2:18.26  
  7 Tomasetti, Brooke         JR Bryant               2:17.60    2:18.40  
  8 McCann, Molly             SR Providence           2:32.00    2:36.37  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nagel, Laura              JR Providence           4:22.00    4:20.86  
  2 DeVivo, Elizabeth         SR Providence           4:45.00    4:44.38  
  3 Sischo, Katelyn           SO Providence           4:41.66    4:45.27  
  4 McCurdy, Kathleen         SO Stony Brook          4:45.00    4:45.28  
  5 Murray, Orna              SO Stony Brook          4:55.00    4:47.03  
  6 Tuxbury, Annmarie         SO Bryant               4:45.00    4:47.43  
  7 Hollowood, Keelin         FR Providence           4:45.00    4:47.54  
  8 Hammond, Sarah            FR Providence           4:55.00    4:48.60  
  9 Eisenberg, Christine      SO Stony Brook          4:50.00    4:56.37  
 10 Persky, Molly             FR Stony Brook          5:01.29    4:57.60  
 11 Cooney, Megan             FR Stony Brook          5:05.00    5:06.34  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Sarah            SO Providence           9:21.50    9:19.77  
  2 Rocha, Catarina           FR Providence           9:32.00    9:46.80  
  3 Roecker, Samantha         SR Providence           9:29.24    9:51.58  
  4 McCarthy, Lorraine        SR Stony Brook         10:00.00    9:58.29  
  5 Caldwell, Elizabeth       FR Stony Brook         10:06.64    9:59.43  
  6 Mullins, Lauren           SO Providence           9:51.48   10:02.56  
  7 Murphy, Erin              SR Providence           9:53.94   10:16.24  
  8 Svensen, Erin             SO Bryant              10:35.00   11:03.55  
  9 Rezendes, Staci           SO Bryant              10:35.00   11:10.89  
 10 Walsh, Kara               JR Bryant                         11:17.75  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Providence  'A'                                     50.00      50.91  
     1) Abbott, Brianna FR              2) Basile, Lauren SO              
     3) Pantazelos, Maria SR            4) Callaghan, Caroline JR         
     5) Kartsounis, Angelica FR         6)                                
  2 Bryant  'A'                                         49.30      51.10  
     1) Hayes, Kristen SO               2) Bryant, Jasmine JR             
     3) Nunez, Rebecca FR               4) Dempsey, Nicole SO             
     5) Goulet-Martel, Rebecca FR       6)                                
  3 Stony Brook  'A'                                    51.10      51.98  
     1) Small, Daneen SO                2) Peffer, Cali SO                
     3) Mazzucca, Kathryn FR            4) Liu, Megan SO                  
     5) Fiedler, Megan FR               6)                                
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Providence  'A'                                   3:57.34    4:02.41  
     1) Callaghan, Caroline JR          2) Corder, Taylor JR              
     3) Dermody, Kelsey JR              4) Keating, Molly SO              
     5) Daly, Meredith SR               6)                                
  2 Bryant  'A'                                       4:08.58    4:07.65  
     1) Tomasetti, Brooke JR            2) Nunez, Rebecca FR              
     3) Dempsey, Nicole SO              4) Hayes, Kristen SO              
     5) Bryant, Jasmine JR              6)                                
  3 Stony Brook  'B'                                  4:20.00    4:14.69  
     1) Cornell, Danielle JR            2) Lynn, Robin SR                 
     3) DeCarr, Kimberly FR             4) Eisenberg, Christine SO        
  4 Stony Brook  'A'                                  4:05.94    4:17.99  
     1) Peffer, Cali SO                 2) Fiedler, Megan FR              
     3) Liu, Megan SO                   4) Small, Daneen SO               
     5) Blaszcynska, Karolina SO        6) Bell, Meagan FR                
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Providence  'A'                                   9:20.00    9:20.06  
     1) Nagel, Laura JR                 2) Abelseth, Caitlin JR           
     3) Pryor, Devyn JR                 4) Sischo, Katelyn SO             
     5) Hollowood, Keelin FR            6) Allison, Bryanna FR            
     7) DeVivo, Elizabeth SR            8)                                
  2 Stony Brook  'A'                                  9:30.00    9:30.99  
     1) Ritchie, Olivia FR              2) Pouder, Kate JR                
     3) Cooney, Megan FR                4) McCurdy, Kathleen SO           
     5) Murray, Orna SO                 6)                                
  3 Bryant  'A'                                       9:53.52   10:11.85  
     1) Tomasetti, Brooke JR            2) Walsh, Kara JR                 
     3) Sarza, Brittany SO              4) Tuxbury, Annmarie SO           
     5) McNeil, Emily FR                6) Svensen, Erin SO               
     7) Rezendes, Staci SO              8)                                
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blaszcynska, Karolina     SO Stony Brook            1.40m      1.42m  
     1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
        O    O    O    O  XXX 
  2 Davies, Jocelyn           SO Bryant                 1.50m      1.37m  
     1.27 1.32 1.37 1.42 
        O    O    O  XXX 
  3 Dermody, Kelsey           JR Providence             1.40m      1.32m  
     1.27 1.32 1.37 
        O   XO  XXX 
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dempsey, Nicole           SO Bryant                 5.02m      5.70m   NWI 
     FOUL      FOUL      5.70m(NWI) FOUL            
  2 Liu, Megan                SO Stony Brook            5.13m      4.92m   NWI 
     4.79m(NWI) 4.85m(NWI) FOUL      4.92m(NWI)       
  3 Foresti, Allesandra       SO Providence             4.50m      4.52m   NWI 
     4.15m(NWI) 4.37m(NWI) 4.33m(NWI) 4.52m(NWI)      
  4 Abelseth, Caitlin         JR Providence             5.00m      4.27m   NWI 
     4.27m(NWI) 4.16m(NWI) FOUL      FOUL            
  5 Blaszcynska, Karolina     SO Stony Brook            4.68m      3.99m   NWI 
     3.99m(NWI) FOUL      3.87m(NWI) 3.96m(NWI)      
  6 Bell, Meagan              FR Stony Brook                       3.85m   NWI 
     3.85m(NWI) FOUL      3.79m(NWI) 3.71m(NWI)       
 
Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Bryant, Jasmine           JR Bryant                10.28m      9.64m   NWI 
     9.41m(NWI) 9.38m(NWI) 9.57m(NWI) 9.64m(NWI)       
  2 Daly, Meredith            SR Providence            10.00m      8.96m   NWI 
     FOUL      8.94m(NWI) 8.96m(NWI) FOUL           
 -- Bell, Meagan              FR Stony Brook            8.51m       FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL            
 -- Blaszcynska, Karolina     SO Stony Brook            9.36m       FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL           
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Andrews, Nik              SR Providence             11.40      11.53   2.1 
  2 Hill, Ronald              SR Bryant                 11.92      11.61   2.1 
  3 Booker, Chris             SR Providence             11.80      11.71   2.1 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 King, Austin              FR Providence             22.80      23.02   2.5  1 
  2 Andrews, Nik              SR Providence             23.30      23.36   2.5  1 
  3 Hill, Ronald              SR Bryant                 24.00      23.74   4.6  2 
  4 Davies, Adam              JR Stony Brook            23.84      23.82   4.6  2 
  5 Reid, Phil                JR Providence             23.20      23.94   2.5  1 
  6 Graziano, Louis           FR Bryant                 23.50      24.02   2.5  1 
  7 Ray, Frankie              FR Bryant                 24.00      24.67   4.6  2 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 King, Austin              FR Providence             48.99      49.29   1 
  2 Taylor, Robert            SR Stony Brook            49.00      50.14   1 
  3 Lopresti, Alex            SO Stony Brook            51.00      50.85   1 
  4 Amazan, Bradley           SO Stony Brook            51.00      50.94   1 
  5 Campbell, James           FR Providence             50.50      51.12   1 
  6 Olsen, Kevin              SO Providence             51.20      51.53   2 
  7 Button, Jarrett           FR Stony Brook            52.00      52.31   2 
  8 O'Leary, Toren            SO Bryant                 51.00      52.49   1 
  9 Battaglia, Vincenzo       SO Stony Brook            52.00      53.22   2 
 10 O'Malley, Anthony         JR Providence             51.50      53.33   2 
 11 Frimpong, Kwaku           SR Providence             53.50      54.34   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dixon, Harvey             SO Providence           1:51.00    1:51.05  
  2 Oakley, Julian            SO Providence           1:51.50    1:51.80  
  3 Vercollone, Joseph        SO Providence           1:51.83    1:52.12  
  4 Snak, James               SR Stony Brook          1:56.00    1:56.40  
  5 Kimmey, Sam               SR Stony Brook          1:58.00    1:59.74  
  6 Foley, Francis            JR Bryant               1:57.90    1:59.92  
  7 Mullally, Thomas          JR Bryant               1:59.00    2:04.43  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saad, Julian              SR Providence           3:46.00    3:52.06  
  2 Doyle, Brian              JR Providence           3:50.00    3:57.55  
  3 Keys, Tyler               SO Stony Brook          3:59.00    4:03.22  
  4 Vazquez, Gabriel          SO Stony Brook          4:02.00    4:07.17  
  5 Clarke, Ryan              SO Stony Brook          4:07.00    4:08.07  
  6 Gifford, Alexander        FR Stony Brook          4:04.00    4:08.97  
  7 Sander, Peter             FR Stony Brook          4:08.00    4:09.74  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor, Benjamin          JR Providence           8:10.00    8:16.25  
  2 Quinn, Shane              JR Providence           8:01.49    8:17.03  
  3 Hillery, Liam             JR Providence           8:12.00    8:23.07  
  4 Crawley, Trevor           FR Providence           8:26.69    8:31.13  
  5 Costello, Christian       SO Providence           8:22.63    8:31.56  
  6 Feinstein, Jake           FR Providence           8:36.20    8:32.81  
  7 Lee, Matthew              FR Stony Brook          9:10.00    8:47.13  
  8 Robertson, Stephen        SO Providence           8:28.00    8:50.35  
  9 Chapruet, Christopher     SR Bryant               8:45.00    8:54.80  
 10 Zampariello, Matt         JR Stony Brook          8:45.22    8:56.79  
 11 Stevens, Russell          JR Bryant               8:50.00    8:58.31  
 12 Landry, Richard           FR Bryant               8:45.00    9:04.92  
 13 Fenwick, Blake            JR Bryant               8:45.00    9:05.31  
 14 Sauer, Chris              JR Stony Brook          9:00.00    9:07.19  
 15 Cruz, Arturo              FR Bryant                          9:35.67  
 16 Gannon, Ryan              FR Bryant                          9:42.91  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryant  'A'                                         43.00      43.56  
     1) Thorp, Peter SO                 2) Douglas, Nicholas JR           
     3) Donohue, Daniel FR              4) Louine, Kevin JR               
     5) Reid, Kyle SR                   6)                                
  2 Providence  'A'                                     43.17      45.09  
     1) Frimpong, Kwaku SR              2) O'Malley, Anthony JR           
     3) Olsen, Kevin SO                 4) Reid, Phil JR                  
     5) King, Austin FR                 6)                                
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryant  'A'                                       3:23.33    3:21.89  
     1) Douglas, Nicholas JR            2) Siracusa, Antonio FR           
     3) Donohue, Daniel FR              4) Reid, Kyle SR                  
     5) O'Leary, Toren SO               6)                                
  2 Providence  'A'                                   3:19.00    3:25.25  
     1) Campbell, James FR              2) King, Austin FR                
     3) Olsen, Kevin SO                 4) Vercollone, Joseph SO          
     5) Oakley, Julian SO               6)                                
  3 Stony Brook  'B'                                  3:29.00    3:28.36  
     1) Amazan, Bradley SO              2) Lopresti, Alex SO              
     3) Snak, James SR                  4) Kimmey, Sam SR                 
  4 Stony Brook  'A'                                  3:25.00    3:34.03  
     1) Taylor, Robert SR               2) Button, Jarrett FR             
     3) Battaglia, Vincenzo SO          4) Davies, Adam JR                
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Providence  'A'                                   7:40.00    7:57.25  
     1) O'Malley, Anthony JR            2) Dixon, Harvey SO               
     3) Saad, Julian SR                 4) Meredith, Jake SO              
     5) Perron, Luke JR                 6) Vercollone, Joseph SO          
  2 Stony Brook  'A'                                  8:00.00    8:09.52  
     1) Keys, Tyler SO                  2) Vazquez, Gabriel SO            
     3) Sander, Peter FR                4) Clarke, Ryan SO                
     5) Gifford, Alexander FR           6)                                
  3 Bryant  'A'                                       8:18.04    8:41.07  
     1) Foley, Francis JR               2) Mullally, Thomas JR            
     3) Landry, Richard FR              4) Stevens, Russell JR            
     5) Cruz, Arturo FR                 6) Gannon, Ryan FR                
     7) Chapruet, Christopher SR        8) Fenwick, Blake JR              
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reid, Phil                JR Providence             2.04m      1.93m  
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
        O   XO    O    O  XXX 
  2 Ray, Frankie              FR Bryant                 1.83m      1.83m  
     1.78 1.83 1.88 
        O  XXO  XXX 
  3 Oremule, Ademitokunbo     JR Bryant                 1.85m      1.78m  
     1.78 1.83 
        O  XXX 
 -- Alie, Peter               SR Bryant                 1.95m         NH  
     1.78 1.83 1.88 
        P    P  XXX 
 
Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Button, Jarrett           FR Stony Brook            6.22m      6.30m   NWI 
     6.10m(NWI) 6.25m(NWI) PASS      6.30m(NWI)       
  2 Reid, Phil                JR Providence             6.80m      6.11m   NWI 
     4.30m(NWI) 5.93m(NWI) 6.11m(NWI) FOUL            
  3 Oremule, Ademitokunbo     JR Bryant                 5.93m      5.68m   NWI 
     FOUL      FOUL      5.68m(NWI) 5.61m(NWI)       
  4 Davies, Adam              JR Stony Brook            6.10m      5.44m   NWI 
     FOUL      FOUL      5.44m(NWI) FOUL           
  5 O'Malley, Anthony         JR Providence             5.85m      5.38m   NWI 
     FOUL      FOUL      FOUL      5.38m(NWI)        
  6 Frimpong, Kwaku           SR Providence             5.85m      5.30m   NWI 
     5.14m(NWI) 5.15m(NWI) 5.30m(NWI) 4.80m(NWI)       
 
Men Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Malone, Adam              SO Bryant                14.00m     13.62m   NWI 
     13.36m(NWI) 13.62m(NWI) 13.61m(NWI) 13.59m(NWI)      
  2 Alie, Peter               SR Bryant                12.28m     13.01m   NWI 
     12.83m(NWI) 13.01m(NWI) FOUL      12.48m(NWI)      
  3 Ray, Frankie              FR Bryant                11.91m     11.62m   NWI 
     11.58m(NWI) FOUL      11.62m(NWI) PASS            
  4 Campbell, James           FR Providence            12.50m     10.03m   NWI 
     10.03m(NWI) PASS      PASS      PASS           


Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                                HY-TEK's Meet Manager 12.Apr.14
               Providence College Friar Invitational - 12.Apr.14               
                              Providence College                               
                          Results: www.nestiming.com                           
                      Dual Meet Scores - Through Event 24                      
 
                                     Women                                     
                    Providence   81.00     35.00 Bryant                        
                   Stony Brook   71.00     43.00 Bryant                        
                    Providence   76.00     38.00 Stony Brook                   
 
                                      Men                                      
                    Providence   80.00     38.00 Bryant                        
                   Stony Brook   55.00     54.00 Bryant                        
                    Providence   80.00     25.00 Stony Brook