Northeast Sports Timing Service - Contractor License           5/16/2018 - 6:45 PM
                    Dual County League Championship - 5/16/2018                    
                            Results: www.nestiming.com                             
                                   Regis College                                   
 
Event 16  Boys 800 Meter Run
================================================================================   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points   
================================================================================   
 -- Jasper Shapiro            11 Bedford              2:02.50        SCR           
 -- Eero Helenius              9 Newton South         2:05.00        SCR           
 -- Jonah Weingart            12 Newton South         2:07.00        SCR           
 -- Noah Whiting              12 Newton South         2:04.00        SCR           
 -- Sam Anderson              11 Lincoln-Sudbury      2:06.00        SCR           
 -- Owen Gelfond              11 Newton South         2:08.00        SCR           
 -- Gabriel Lundy             11 Acton-Boxborough     2:01.83        SCR           
 -- Kevin Rubens              11 Acton-Boxborough     2:06.19        SCR           
 -- Otis Robbe                11 Acton-Boxborough     2:06.17        SCR           
 -- Brendt Wang               10 Acton-Boxborough     2:07.26        SCR           
 -- Jason Dolan               12 Westford Academy     1:53.80        SCR           
Section  1                                                                         
  1 Alex Kim                  11 Boston Latin School  2:07.24    2:03.90    3      
  2 Ryan Casebolt             11 Acton-Boxborough     2:07.51    2:05.39    2      
  3 Adam Kaiser               10 Lincoln-Sudbury      2:08.00    2:09.94           
  4 Mikel Reese               11 Wayland              2:12.90    2:10.00           
  5 Joseph Young              10 Boston Latin School  2:14.84    2:12.77           
  6 Matt Tortora              11 Westford Academy     2:14.20    2:13.59           
  7 Joshua Snyder             10 Wayland              2:18.90    2:14.36           
  8 Lucas Chang               10 Waltham                         2:26.70           
  9 Mohamed Adjundi           10 Waltham                         2:28.48           
 -- Greg Gallo                10 Lincoln-Sudbury      2:08.00        DNS           
Section  2                                                                         
  1 Robert Roosa              12 Lincoln-Sudbury      1:58.10    1:57.97   10      
  2 John Gardiner             12 Acton-Boxborough     1:58.98    1:58.81    8      
  3 Jonathan Hill             12 Concord-Carlisle     2:00.29    2:00.74    6      
  4 Tom Germann               11 Westford Academy     2:02.40    2:01.33    5      
  5 Justin Lombardi           10 Lincoln-Sudbury      2:03.00    2:02.11    4      
  6 Ben Giesser               10 Newton South         2:07.00    2:05.74    1      
  7 Jacob Hamilton            12 Concord-Carlisle     2:06.00    2:06.01           
  8 Jason Chadwick            12 Concord-Carlisle     2:04.67    2:08.29           
  9 Eben Lowenstein            9 Cambridge Ri         2:07.23    2:09.69           
 -- Ryan Richards             10 Lincoln-Sudbury      2:06.90        DNS           
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Robert Roosa              12 Lincoln-Sudbury      1:58.10    1:57.97   2  10   
  2 John Gardiner             12 Acton-Boxborough     1:58.98    1:58.81   2   8   
  3 Jonathan Hill             12 Concord-Carlisle     2:00.29    2:00.74   2   6   
  4 Tom Germann               11 Westford Academy     2:02.40    2:01.33   2   5   
  5 Justin Lombardi           10 Lincoln-Sudbury      2:03.00    2:02.11   2   4   
  6 Alex Kim                  11 Boston Latin School  2:07.24    2:03.90   1   3   
  7 Ryan Casebolt             11 Acton-Boxborough     2:07.51    2:05.39   1   2   
  8 Ben Giesser               10 Newton South         2:07.00    2:05.74   2   1   
  9 Jacob Hamilton            12 Concord-Carlisle     2:06.00    2:06.01   2       
 10 Jason Chadwick            12 Concord-Carlisle     2:04.67    2:08.29   2       
 11 Eben Lowenstein            9 Cambridge Ri         2:07.23    2:09.69   2       
 12 Adam Kaiser               10 Lincoln-Sudbury      2:08.00    2:09.94   1       
 13 Mikel Reese               11 Wayland              2:12.90    2:10.00   1       
 14 Joseph Young              10 Boston Latin School  2:14.84    2:12.77   1       
 15 Matt Tortora              11 Westford Academy     2:14.20    2:13.59   1       
 16 Joshua Snyder             10 Wayland              2:18.90    2:14.36   1       
 17 Lucas Chang               10 Waltham                         2:26.70   1       
 18 Mohamed Adjundi           10 Waltham                         2:28.48   1       
 -- Ryan Richards             10 Lincoln-Sudbury      2:06.90        DNS   2       
 -- Greg Gallo                10 Lincoln-Sudbury      2:08.00        DNS   1       
 -- Jasper Shapiro            11 Bedford              2:02.50        SCR           
 -- Brendt Wang               10 Acton-Boxborough     2:07.26        SCR           
 -- Jason Dolan               12 Westford Academy     1:53.80        SCR           
 -- Gabriel Lundy             11 Acton-Boxborough     2:01.83        SCR           
 -- Otis Robbe                11 Acton-Boxborough     2:06.17        SCR           
 -- Kevin Rubens              11 Acton-Boxborough     2:06.19        SCR           
 -- Eero Helenius              9 Newton South         2:05.00        SCR           
 -- Jonah Weingart            12 Newton South         2:07.00        SCR           
 -- Owen Gelfond              11 Newton South         2:08.00        SCR           
 -- Noah Whiting              12 Newton South         2:04.00        SCR           
 -- Sam Anderson              11 Lincoln-Sudbury      2:06.00        SCR           
===================================================================================
                          Men - Team Rankings - 17 Events Scored                   
===================================================================================
    1) Acton-Boxborough           143.50     2) Lincoln-Sudbury           142      
    3) Westford Academy            78        4) Concord-Carlisle           62      
    5) Newton South                59        6) Weston                     48      
    7) Cambridge Rindge & Latin    47        8) Waltham                    40      
    9) Bedford                     25.50    10) Wayland                    14      
   11) Boston Latin School          3